неделя, 9 февруари 2014 г.

Да се отзовават кметове и съветници с местен референдум в Сливен

Тази идея  сътвори будният гражданин Живко Желев за създаването на един изцяло нов закон за местното самоуправление.


Съгласни ли сте с идеята гражданите на Сливен да могат да отзовават кметове и общински съветници ?

Общинския съвет не е социална хранилка в Сливен!                                                   Обществената дейност не трябва да ти носи доходи. Сега  в СЛИВЕН, общинските съветници искат да прибират и да има заплата. Някой може да каже, че е популизъм, но в провинцията е пълно с мишоци, които се борят да влезнат именно заради заплатката и ако могат да се продадат, за допълнителен лев при някое и друго гласуване, още по-добре! Общината нямат нужда от такива хора!


Чрез местен референдум може да се отзовават от Община Сливен кметове и общински съветници, които не се справят със задълженията си, имат установен конфликт на интереси или пък не са напуснали ръководни органи на търговски дружества. Правомощията на местните управленци да могат да се прекратяват и за неизвинени отсъствия, и не вземане участие в сесиите на трибуната. За съветниците, които в три поредни, или общо пет за годината, заседания не присъстват и за кмет, който през месец неоснователно неявяване на работа. Това е една от идеите, заложени в изработения от Националното сдружение на общините в РБългария /НСОРБ/ проект за нов Закон за местното самоуправление, които бяха дебатирани на последното заседание на Управителния съвет на НСОРБ. Допитване до местната общност се предвижда и за големите сделки на общините - примерно, за продажба на имоти на стойност над 100 000 лева. В проектозаконна се уточнява, че за да е валиден референдумът, в него трябва да са участвали над 50% от гласувалите на последните местни избори, а за да се приеме отговор „ДА“, той трябва да е посочен от повече от половината от тях. За отзоваването на местните избраници се изисква в допитването да са се включили поне толкова гласоподаватели, с колкото и на самия вот преди това са избрани за общински съветници.
Другата предлагана новост в закона е кметовете да могат да връщат решения на общинския съвет ако те са незаконосъобразни или нецелесъобразни. След това местният парламент трябва да разгледа отново съответната докладна записка в 14-дневен срок от налагането на „ветото“.


Алоо, гражданите! Я се осъзнайте малко!

Тук е мястото да Ви припомня клетвата, която доброволно сте положили преди встъпване в длъжност Господа Общински съветници и кметове:

"Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на гражданите от СЛИВЕНСКАТА  община и да работя за тяхното благоденствие.
Проблемът не е само в размерът на възнагражденията на Съветниците, а е в недостатъчният контрол на Гражданите. Аз бих изказал едно такова мнение след като се знае всеки избраник с колко гласа е избран, защо да не може чрез подписка от 2/3 гласове тези същите избраници и да могат да го отзоват, а мястото му да бъде заето от полезен и можеш човек?! Трябва да имат възможност да  отзовават онези Съветници и кмета, които не са оправдали очакванията им /доверието/, в предизборните им обещания  
/ПОЛИТИЧЕСКИ ПЛАТФОРМИ/, които са декларирали при встъпването в длъжност  Съветник и кмет или пък са нарушили Законите и Наредбите /Общински, Национални/ в Република България.  Не е справедливо един ПЛАТЕН КАЗИОНЕН ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИК/ ЩАТЕН СЪВЕТНИК ЗА ЕДИН МАНДАТ /???/ , да получава повече отколкото един ЛЕКАР - ПЕДИАТЪР,  ИЛИ УЧИТЕЛ /ПРЕПОДАВАТЕЛ  в структуроопределящо учебно заведение, което подготвя ПРОФЕСИОНАЛНО КОМПЕТЕНТНИТЕ БЪДЕЩИ КАДРИ ЗА ИКОНОМИКАТА, и то само защото е присъствал /формално/  редовно на Общинските сесии, но само тялом, а не духом!  Просто през цялото време е дремал в залата само да взема пари, а се буди само за да  гласува  в интерес на МЕСТНАТА  ГРАДСКА /ОБЩИНСКА ОЛИГАРХИЯ и НАЗНАЧЕНИТЕ МЕНИДЖЪРИ-КАПИТАЛИСТИ : за справка, Моля погледнете историята  около далаверите на Общинските Съветници и кмета по Схемата  АКТУВАНЕ – ДЕАКТУВАНЕ  на така наречените  МАЗНИ ОБЩИНСКИ ОБЕКТИ в Сливен  и др., които можете да намерите из цялата Сливенска област. Та по-голямата част от нашите родни  Общински съветници и Кмета, и в Община Сливен също, на практика са все още КОМПЮТЪРНО НЕГРАМОТНИ ! За какво УПРАВЛЕНИЕ НА  ОБЩИНАТА ПО МЕСТА , ЧРЕЗ ТЕХНОЛОГИЯТА  ЕЛЕКТРОННОТО гласуване  става въпрос?...Но, "Апетитът идва с яденето" /Френска поговорка/, нали трябва да се повери  поредното източване  на Еврофондовете, на добре платените Момчета за специалните поръчки - Общинските Съветници и кмет с пенсия, групирани в Партии, НПО-та и др. .../??/,  които дисциплинирано  ще прехвърлят  откраднатото от Фондовете на ЕС, в Овшъорните сметки на НАШИТЕ ГОСПОДА И ДРУГАРИ СЪВЕТНИЦИ и ГЕНЕРАЛА- Нищо ново под Общинско Слънце! Да !
ПРЕДЛАГАМ:

Всяка сесия на Общинския Съвет в Сливен да започва с отчет на кмета на общината по извършеното през изтеклия месец.
1.    Преразглеждане на всички приватизационни сделки на общинска собственост (частна и публична).
2.     Редуциране броя на общинската администрация и общинските съветници от 41 на 21. Отзоваване на корумпираните общинските съветници, който стоят само да се облагодетелстват.
3.    Пълна прозрачност при заседанията на постоянните комисии към Общинския съвет. Директно предаване по местните медии. Отчет след всяка сесия на Общинския съвет. Край на кръговете от фирми на кмета. Публикуване списък на фирмите, в които имат участие общинските съветници и кмета.
4.    Пълна прозрачност при обществените поръчки. Провеждане на реални търгове с реални гаранционни срокове. Не корупция, а конкуренция- гаранция за по високо качество на по-ниски цени. Това е основен принцип на демокрацията.
5.    Протекции за местния бизнес.
6.    Мораториум върху продажба на общинска собственост и ограничаване на строежите в междублоковите пространства.
7.    Референдуми по всички важни въпроси, касаещи над 10% от сливналиите.
8.    Нова транспортна схема на Сливен, отговаряща на последните европейски и световни стандарти от 21 век.
9.    Приемен ден на всеки общински съветник  с избиратели от неговия район. 

Кога ще намалим общинските съвети?
Мастити бизнесмени и групи си създават местни партии, принуждават работниците си да гласуват за тях, и така вкарват в общинските съвети послушковци, които да вдигат ръка и да защитават интереса единствено на фирмата-партия.


Наистина в Сливен всяко чудо продължава три дни и няколко часа. Преди време из общественото пространство се появи идеята броят на общинските съветници да бъде съкратен. Сега това предложение е удобно забравено.

Държава, за която всякакви организации и изчислители обявяват, че населението й намалява, няма смисъл да поддържа раздути общински съвети. Многомилионен Ню Йорк се управлява от 11 общински съветници. Във Варна, при население малко над 334 хиляди души, общинските съветници са 51 на брой, в Сливен Общинските съветници са 41, трябва да се намалят хрантутите на тази бедна община до 21-ВЕДНАГА?
Съществуването на многобройни общински съвети не е гарант за демокрация. Намаляването на съветниците пък по никакъв начин няма да принуди населението да си помисли, че нищо не зависи от него, защото именно в момента абсолютно нищо не се определя от обществената воля по места. Сега мастити бизнесмени и групи си създават местни партии, принуждават работниците си да гласуват за тях, и така вкарват в общинските съвети послушковци, които да вдигат ръка и да защитават интереса единствено на фирмата-партия.

Намаляването на общинските съветници ще ги изкара от анонимност, ще направи отговорността им видна. Хората по-лесно ще разпознават общинските си съветници, ще знаят как е гласувал всеки един от тия петима красавци в съвета, ще се информират по-лесно какво точно вършат избраниците им. Съветниците пък няма мишкуват в очакване някой да им каже какво да правят. Иначе казано – в съветите ще влизат само активни и работещи хора.

Сегашната разводнена и раздута ситуация, хаосът и анонимността, които осигурява високият брой на съветниците, се използва умело от разни хора с разни съмнителни идеали, за да си плетат кошничките. Сигурно затова и толкова бързо бе забравена идеята за орязването на общинските съветници?!

Гражданино, осъзнай се!                   Общината ще СЕ продаде и ще се изнесе!!!


Наистина взех да се замислям дали да не стана селянин. Някак си по-добре ще ми бъде, ако не съм  гражданин, като ония дето сега обикалят общински съвети, институции, заседания и твърдят, че били представители на народа.

Аман от такива! Единствената цел на подобни люде е да станат популярни, да бъдат отразени из медиите, да се изказват, да бърборят. Някои от тях откровено превръщат заседания на комисии към общинските съвети в безплатна психотерапия. Казват каквото им е на сърце, обикновено без връзка с конкретното заседание, и накрая им олеква. Чувстват се пълноценни.

Не може да продължава по същия начин вечно! Ако твърдим, че корумпираният общински съветник е вреден за града, то не по-малко вреден е и онзи анонимен гражданин от незнайна квота, който присъства на заседание на комисии, спъва дейността, говори несвързано и създава хаос. Днес дори един такъв гражданин, на една комисия, направи забележка на общински чиновник защо докато говори си държи ръцете в джоба!!!

Вие сте избраници на народа не да получавате заплати и облаги, а да представлявате определени групи хора и изразявате тяхното мнение. Обикновенно за такива неща не трябва да се получават заплати, а да не говорим и за увеличение. ВИЕ трябва всеки ден да ходите по работните си места и от там да получавате заплати, а не да сучите от две крави. За лежане, спане  пари не се полагат. Пари се полагат за вложен труд било то физически или умствен. Явно на Вас във второто не Ви бива. Моето предложение е всеки един от Вас е да се върне на работното си място и един или два пъти в месеца да присъства на събрания за вземане на конкретно решение изработено от експерти.  ЗА ЗАПЛАТИ ДА НЕ СЕ ГОВОРИ ВЪОБЩЕ – беезвъзмездно за благото на хората които са ви избрали. 
Кога ще намаляваме общинските съвети?
Мастити бизнесмени и групи си създават местни партии, принуждават работниците си да гласуват за тях, и така вкарват в общинските съвети послушковци, които да вдигат ръка и да защитават интереса единствено на фирмата-партия.

Наистина в Сливен всяко чудо продължава три дни и няколко часа. Преди време из общественото пространство се появи идеята броят на общинските съветници да бъде съкратен. Сега това предложение е удобно забравено.

Съществуването на многобройни общински съвети не е гарант за демокрация. Намаляването на съветниците пък по никакъв начин няма да принуди населението да си помисли, че нищо не зависи от него, защото именно в момента абсолютно нищо не се определя от обществената воля по места. Сега мастити бизнесмени и групи си създават местни партии, принуждават работниците си да гласуват за тях, и така вкарват в общинските съвети послушковци, които да вдигат ръка и да защитават интереса единствено на фирмата-партия.
Намаляването на общинските съветници ще ги изкара от анонимност, ще направи отговорността им видна. Хората по-лесно ще разпознават общинските си съветници, ще знаят как е гласувал всеки един от тия петима красавци в съвета, ще се информират по-лесно какво точно вършат избраниците им. Съветниците пък няма мишкуват в очакване някой да им каже какво да правят. Иначе казано – в съветите ще влизат само активни и работещи хора.
Сегашната разводнена и раздута ситуация, хаосът и анонимността, които осигурява високият брой на съветниците, се използва умело от разни хора с разни съмнителни идеали, за да си плетат кошничките. Сигурно затова и толкова бързо бе забравена идеята за орязването на общинските съветници?!

 Освен това общинските съветници в Сливен са прекалено много и за нашият град е нормално те да бъдат 21, а от сегашните 41 половината КОИТО няма да  работят както трябва, защото те влязоха да има от къде да се хранят, а нямат нужните знания за да защитават!!!!! 

Няма коментари:

Публикуване на коментар